Čo budete potrebovať + príprava citrónovej kôry
◘ Jeden citrón (najlepšie BIO), ktorý dôkladne umyjete. Vhodný je citrón so stredne hrubšou kôrou, pri výbere to cítiť na dotyk. Takýto citrón má vnútornú - bielu časť kôry hrubšiu a tá sa potrebuje nasiaknuť octom.
◘ Ocot (môže byť jablčný 5%, alebo aj kvasný liehový 8%)
◘ Citrón rozrežte a vytlačte z neho šťavu (šťavu odporúčam použiť vnútorne, teda vypiť s vodou, či čajom pre jej alkalizujúci a osviežujúci účinok). Vnútornú dužinu z kôry odstráňte.
◘ Kôru z citróna nakrájajte na drobné štvorčeky/kolieska, veľkosťou o troška viac ako je bradavica, ktorú potrebujete odstrániť. Počet štvorčekov = počet bradavíc, tzn. 1 štvorček na 1 bradavicu.
◘ Nakrájané citrónové štvorčeky dajte do šálky a zalejete octom, tak aby štvorčeky plávali v octe. Šálku prikryte napr. tanierikom a nechajte odstáť 24 hodín.
◘ Kôra musí byť pred použitím namočená v octe cca 24 hodín. Citrónovú kôru v octe je najlepšie pripraviť každý deň čerstvú, ak však použijete na bradavicu kôru namočenú 2dni - 48hod., aj to je ešte OK, ale dlhšie už nie. Najúčinnejšia je vždy čerstvo pripravená 24 hodinová kôra.
Na ktoré bradavice je citrónová kôra vhodná
Mohlo by Vás zaujímať
◘ Najčastejšie typy bradavíc na pokožke a čo proti nim použiť?
◘ Bradavice a iné kožné výrastky, ako si ich nepomýliť?
◘ Všetky články súvisiace s problémom: Bradavice
◘ Produkty s obsahom Lastovičníka na odstránenie bradavíc
► Citrónovú kôru s octom môžete použiť aj na ›bradavice na nohách. Priebeh a postup odstránenia bradavice je o niečo iný a dlho dobejší ako pri bradaviciach na rukách, preto ›návod popisujem v tomto článku.
Návod/Aplikácia
◘ Najvhodnejší čas na aplikáciu citrónovej kôry je počas noci, kedy nemusíte ruky vystavovať vode a iným vplyvom súvisiacim s prácou a pod. Nie je to však podmienka, napr. u menších detí je lepšie kôru prilepiť cez deň, aby ste mohli podľa potreby sledovať reakcie, či náhodou kôra nebude spôsobovať štípanie/pálenie.
◘ Pred priložením kôry na bradavicu, môžete zdravú pokožku okolo bradavice natrieť krémom (vazelína, Indulona). Krém napomôže chrániť zdravú kožu pred kyselinami citrónu a octu, ktoré sa počas aplikácie môžu dostať aj do okolia bradavice a spôsobovať nepríjemné pocity: pálenie, štípanie.
◘ Pripravenú citrónovú kôru vyberte z octu. Priložte ju vnútornou (bielou) stranou na bradavicu, prilepte náplasťou, príp. ešte spevnite obväzom, či textilnou náplasťou tak, aby sa kôra počas celej noci dotýkala tesne bradavice a nemala šancu sa posunúť na zdravú kožu.
◘ Kôru nechajte prilepenú na bradavici až do rána. Ak by miesto pod kôrou v noci moc štípalo, či pálilo, a bolesť sa stupňovala, dajte kôru hneď preč z bradavice. Tento stav môže niekedy nastať. Je to spôsobené tým, že sa kyseliny dostali na zdravú pokožku, ktorú dráždia. Samotná bradavica nebolí, bolesť je len z narušenia zdravej kože.
◘ Ráno, po zložení kôry bude pokožka okolo bradavice zväčšená (akoby rozmočená), je to tým, že počas noci bola neustále vo vlhkom prostredí z kôry. V priebehu dňa sa však pokožka stiahne do pôvodného stavu. Je to ten istý efekt ako keď sa dlho máčate vo vode a pokožka sa nasiakne vodou. Bradavicu počas dňa nechajte nezalepenú, voľne na vzduchu.
◘ Po prvom priložení kôry môže bradavica sčernieť, stmavnúť, (ale aj nemusí). Bradavica môže byť čierna hneď ráno po zložení kôry, alebo môže sčernieť v priebehu dňa. Povrch bradavice po stmavnutí môže pripomínať chrastu. Ak sa tak stane, už ďalšiu kôru večer neprikladajte! Bradavicu nechajte nasledujúce dni nezalepenú, voľne na vzduchu a počkajte kedy sama odpadne.
Dôležité: NESTRHÁVAJTE JU!
◘ Ak bradavica po prvom priložení kôry neostala čierna, je potrebné priložiť novú kôru v nasledujúci - druhý večer. Čiže opäť priložiť, zalepiť, nechať celú noc, ráno zložiť a pozorovať, či bradavica ostane čierna. Ak bradavica ostane čierna, viac kôru neprikladať.
Platí pravidlo: kôru je potrebné prikladať iba dovtedy, pokiaľ bradavica nesčernie, alebo nestmavne.
◘ Zvyčajne na bradavicu na rukách stačí kôru priložiť 1-3 krát, záleží to od veľkosti bradavice, miesta bradavice a atď. Po zmene farby bradavice sa z nej vytvorí chrasta a je potrebné len počkať kedy sama odpadne.
Dôležité!!! Prečo ČIERNU bradavicu NESTRHÁVAŤ?
Ako vidíte na obrázku nižšie, bradavica nie je len to, čo vytŕča nad úrovňou pokožky. Bradavica má hlboký koreň v pokožke, je vyživovaná cievnym systémom, pretkaná nervami. Preto je dôležité bradavicu nestrhávať, ale počkať kedy sama odpadne.
Tzn., že keď bradavica ostane na povrchu čierna, tak na to, aby bol zničený koreň a pod ním sa urobila nová pokožka, trvá týždeň i viac. Ak tento proces narušíte a vylúpnete bradavicu skôr, je predpoklad, že koreň nebude zničený a bradavica po nejakom čase opäť narastie.
Preto buďte TRPEZLIVÝ!
Počkajte až bradavica sama odpadne. Rana po bradavici bude hlbšia, ale pekne vyhojená a s novou kožou. Po čase sa aj miesto po rane pekne vyrovná a neostane žiadna jazva. Práve pri predčasnom strhávaní môže ostať jazva. Je to ako s inou chrastou, taktiež je potrebné počkať, kedy sa pekne sama zahojí a odpadne. Proces vyhojenia neurýchľujte, nestrhávajte bradavicu predčasne!
Ak nie ste dostatočne vybavený trpezlivosťou, vyskúšajte napr. použiť menej náročnú aplikáciu: Lastovičníkový gél na bradavice
Aké sú výhody citrónovo - octového obkladu?
◘ Čisto prírodný prostriedok, citrón a ocot nájdeme v každej domácnosti.
◘ Účinný na všetky veľkosti bradavíc.
◘ Bez chémie a vysokej ceny oproti voľne predajným prípravkom z lekárne.
◘ Bez potreby a ostychu navštíviť lekára.
◘ Bez vypaľovania dusíkom a vyrezávania.
Môžem citrón nahradiť niečím iným?
Áno, citrón je možné nahradiť plátkom cesnaku, či kúskom cibule. V oboch prípadoch platia tie isté podmienky pre prípravu a aj pre aplikáciu.
Čo mám použiť na bradavicu na ruke, ak si netrúfam použiť citrónovú kôru?
Vyskúšať môžete niektorý z prírodných návodov, či niektorý z voľno predajných produktov. Pozrite viac typov ako odstrániť ›Obyčajné bradavice.
Dôležité upozornenie: Skôr ako sa rozhodnete aplikovať na pokožku akýkoľvek prípravok (domáci, či voľnopredajný), mali by ste mať vždy 100% istotu, že výrastok ktorý Vás trápi je naozaj bradavica. Neváhajte preto najprv navštíviť odbornú ambulanciu a následne sa môžete rozhodnúť, aký spôsob liečby zvolíte. Aj pri liečbe bradavíc platí: Vaša istota a bezpečnosť je prvoradá.
Máte s citrónovou kôrou skúsenosť?
Ak ste citrónovú kôru používali, podeľte sa o svoje skúsenosti nižšie, v časti Diskusia/Komentáre. Pomôžte svojou skúsenosťou aj iným ľudom, ktorých trápia bradavice a hľadajú účinné riešenie ako sa ich zbaviť.
Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)
Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.
Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (›), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.
Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.
Nový komentár