Robí vám starosti zvýšená vlhkosť v domácnosti? Toto zariadenie vás môže zachrániť pred plesňami ...
Pridal Rena Počet zobrazení 3649
Orosené okná, vlhké mapy na stenách/strope, pocit chladného vzduchu a vlhkosti na zariadení a textíliách, vôňa vzduchu ... pozorujete niečo podobné aj vo vašej domácnosti? Toto sú prvé prejavy zvýšenej vlhkosti a znamenajú: Rýchlo konajte! Pretože čoskoro vás môžu navštíviť nebezpečné plesne, ktoré sa nevytvárajú len na povrchu, ale dokážu sa "zažrať" hlboko až do najmenších škáročiek materiálu. Ak máte šťastie, a nejde o závažnejšiu technologickú príčinu, s nadmernou vlhkosťou vám pomôže praktické a aj cenovo dostupné zariadenie do domácnosti.
Domáci odvlhčovač vzduchu môže byť pre vaše zdravie hotovým pokladom. Prečo? Pretože odvlhčovače dokážu odstrániť z priestoru prebytočnú vlhkosť, ktorá môže byť príčinou vzniku zdraviu nebezpečných plesní
Príčinou vzniku plesní v domácnosti vôbec nemusia byť iba závady technologického charakteru spôsobené nevhodnou, alebo poškodenou izoláciou, oknami, prekladmi či stropom, alebo u novostavieb vlhkosť vzniknutá z mokrých procesov a pod.
Aby sa plesniam darilo, stačí im aj zvýšená vnútorná vlhkosť v bytových priestoroch, ktorá sa tvorí nepretržite z užívania, napr. sušením prádla v miestnosti, pranie, sprchovanie, akváriá, para z varenia, izbové rastliny a patrí sem aj vlhkosť tvorená človekom počas spánku.
Ako sa prejavuje zvýšená vlhkosť v domácnosti?
Prvým príznakom nadmernej vlhkosti v interiéri je kondenzovanie vodnej pary (rosenie skiel) z interiérovej strany hlavne v zimnom vykurovacom období. Väčší rozsah zarosenia okien signalizuje vysokú interiérovú vlhkosť, pričom začína dochádzať k stekaniu kondenzátu na zasklievaciu lištu a z nej na parapet.
Ak je vzduch veľmi vlhký, začnú sa tvoriť plesne, vlhnúť nábytok i zariadenie (korózia kovových predmetov) a napriek tomu, že sa v domácnosti kúri je možné pociťovať chlad.
Aká je ideálne vlhkosť v bytovom priestore?
Množstvo vody vo vzduchu udáva tzv. relatívna vlhkosť vzduchu, s označením φ (fí). Pohybuje sa v rozmedzí 0 – 100 %. Ideálna hodnota φ je 50 %. Ak je hodnota φ 30-40 %, vzduch je suchý (dráždenie slizníc, ťažké dýchanie), ak je hodnota φ 60-100 %, vzduch je veľmi vlhký a z dlhodobého hľadiska nevhodný pre zdravie človeka, pretože pri takejto vlhkosti hrozí tvorba plesní.
Ak si nie ste istý, akú máte vlhkosť v domácnosti, riešením sú praktické zariadenia na meranie vlhkosti vo vzduchu.
Podľa požiadaviek sú na trhu dostupné v jednoduchej verzii iba s funkciou na meranie vlhkosti až po viacfunkčné, či profesionálne s výbavou senzorov, ktoré ukazujú teplotu, dátum, čas + budík, meranie kvality vzduchu CO2, rosný bod, s predpoveďou počasia, atď.
► Širokú ponuku vlhkomerov do domácnosti nájdete na Vivantis.sk
Ako sa zbaviť zvýšenej vlhkosti?
Už prvým príznakom zvýšenej vlhkosti v bytovom priestore treba venovať pozornosť. Nečakajte až rožky začne vystrkovať pleseň! Konajte s predstihom:
◘ Nájdite príčinu zvýšenej vlhkosti. Máte podozrenie na technologickú príčinu? Poraďte sa s odborníkmi v oblasti stavebníctva (oknári, zatepľovači, inštalatéri, výrobcovia stavebného materiálu, atď. ...) a nájdite vhodné riešenie ako zbaviť vašu domácnosť zvýšenej vlhkosti.
◘ Alebo je u vás príčinou zvýšená vnútorná vlhkosť z nepretržitého užívania? Nepomáha vám, alebo nie je vždy možné zabezpečiť dostatočné vetranie? Riešením pre vás môže byť šikovné zariadenia na odvlhčovanie vzduchu. Odvlhčovače znižujú vlhkosť vzduchu, a tým zabraňujú vzniku plesní, ktoré ohrozujú ľudské zdravie.
Ako si vybrať vhodný odvlhčovač vzduchu?
Pri výbere sa zamerajte primárne na výkon odvlhčovania a vzduchový výkon:
Výkon odvlhčovania:
- množstvo vody, ktoré prístroj odstráni zo vzduchu (v litroch za hodinu)
- účinnosť závisí od teploty a vlhkosti vzduchu (výkon je väčšinou udávaný pre teplotu 30 °C a vlhkosť 80 %)
Vzduchový výkon:
- výkon ventilátora odvlhčovača
- mal by zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej bude prístroj používaný
- odvlhčovač by mal byť schopný prečerpať všetok vzduch v miestnosti aspoň dvakrát za hodinu
- vzorec pre minimálny potrebný výkon (m3/h): plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2
Ďalšie parametre:
- Objem nádržky
- Hygrostat - snímač vlhkosti; po dosiahnutí požadovanej vlhkosti sa zariadenie vypne
- Funkcie - indikátor plnej nádržky, časovač, regulácia vlhkosti, ionizátor alebo vzduchový filter na zaistenie vyššej kvality vzduchu
Odvlhčovače môžete kúpiť v cenovom rozmedzí od 110 do 370 Eur.
► Pozrite ponuku odvlhčovačov na Vivantis.sk
A čo v prípade, keď plesne boli rýchlejšie a začali už robiť problémy?
Stále platí: Nájdite príčinu, odstráňte ju!
Na prechodné obdobie, pokiaľ vyriešite odstránenie príčiny vzniku plesní, s likvidáciu vám pomôžu:
◘ ›prírodný prostriedok bez obsahu a zápachu po chlóre Sterisolan. Prostriedok účinne likviduje plesne a baktérie podľa potreby v celej domácnosti. Netreba si ho však zamieňať za prostriedok, ktorý odstráni príčinu vzniku plesní.
◘ ›Múdra huba BIOREPEL® sprej. BIOREPEL® je ojedinelý biologický prípravok obsahujúci mikroorganizmus Pythium oligandrum (múdra huba), predstavujúci nové možnosti proti nežiadúcim plesniam na stenách a omietkach v objektoch. Používaním BIOREPEL®-u je možné zabrániť zdravotným rizikám, ktoré plesne v obytných priestoroch vytvárajú.
Rada na záver:
Či už máte zvýšenú vlhkosť v domácnosti, alebo nie, pravidelné a správne vetranie je základ pre zdravý a čistý obytný priestor. Ako správne vetrať hlavne v zimnom (plesňami ohrozenom) období?
◘ Zatvorte ventily kúrenia! (najmä termostatické)
◘ Otvorte okno v miestnosti dokorán. Po otvorení okna sa vonkajšia tabuľa skla zarosí.
◘ Vetrajte dovtedy, kým sklo nezostane číre.
◘ Zatvorte okno a nastavte ventily späť do pôvodnej polohy.
Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)
Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.
Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (›), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.
Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.