S čím si bradavice NE-pomýliť?
Pridal Rena Počet zobrazení 5082
Je to bradavica? Alebo to nie je bradavica? Pokiaľ si na koži nájdete čokoľvek, čo tam predtým nebolo, skôr, ako začnete so samoliečbou, zájdite za kožným lekárom. Jedine on vám vie na základe dôkladného vyšetrenia s istotou povedať, či je to neškodný výrastok, alebo niečo vážnejšie (napr. nádor).
Bradavice na rukách sa spravidla vytvárajú ako hrčkovité útvary a postupne sa zväčšujú. Keď sa dostanú až na povrch kože, zrohovatejú. Obľúbené miesto pre bradavice je chodidlo nôh, kde však majú vplyvom telesnej hmotnosti a hrubšej kože iný vzhľad a sú teda ploché.
Pokiaľ sú ešte bradavice malé, alebo ste ich nikdy nemali, môže sa vám stať, že si ich ľahko pomýlite s iným kožným výrastkom. Preto neváhajte, ak si nie ste istý, čo vám na pokožke narástlo a z dôvodu bezpečnosť navštívte odborného lekára, ktorý určí o aký výrastok ide.
Medzi neškodné a najčastejšie útvary ľahko zameniteľné za bradavice patria: fibrómy, kurie oká, či molusky.
Fibróm, či Bradavica?
Fibrómy si často zamieňame so znamienkami alebo bradavicami. Sú to pritom nezávažné benígne nádory. Teda obyčajné kožné výrastky, kožné väzivo, ktoré rastie smerom dohora a s pokožkou ho spája len veľmi tenká stopka. Zvyčajne má nenápadnú bledú telovú farbu, no vyskytnú sa aj tmavšie druhy.
Objavujú sa na krku, v podpazuší, na prsiach a na tvári, často napádajú aj očné viečka. Nachádzajú sa teda na miestach, kde sa často trie látka, čo môže fibrómy podráždiť. Preto je vhodné ich odstrániť. Vznikajú na základe genetických predpokladov, nejde o žiadnu anomáliu, či vírusové ochorenie. Nemusíte sa ani báť, že sú nákazlivé ako bradavice. Na tele rastú samovoľne, nie na základe prenosného ochorenia.
Existuje niekoľko babských receptov, ako sa fibrómu môžete zbaviť. Jedným z populárnych spôsobov je omotať si ho vlastným vlasom (alebo veľmi tenkou nitkou), zaviazať uzlík a nechať sčernieť. Fibróm by mal po takomto „odškrtení" sám odpadnúť.
► Na odstránenie fibrómov môžete použiť aj niektorý z ›domácich návodov
Kurie oko, či Bradavica?
Kurie oko (Clavus) je ochorenie kože, ktoré je obvykle reakciou na dlhodobý tlak na konkrétne miesto proti kosti. Kurie oko je určitý a ohraničený útvar okrúhleho tvaru, ktorý má žltošedé zafarbenie a je veľký zhruba od pol do jeden a pol centimetra. Práve na základe toho je možné ho rozpoznať, pretože vyzerá ako menší pľuzgier, ktorý je ale ohraničený.
Obvykle a najčastejšie sa vyskytuje kurie oko na nohách, napríklad na prste nohy, a ide o reakciu na nevhodnú obuv. Kurie oko je totiž odumretá a zrohovatená koža v oblasti, ktorá bola vystavená tlaku a treniu a najčastejšie je možné ho nájsť na vystupujúcej kosti a na drobných kĺboch končatín. Aj preto najviac postihuje toto ochorenie päty, malíčky a palce na nohách, ktoré sú najviac namáhané. Veľmi dôležité je však prv, ako sa začne samotné kurie oko liečiť, odstrániť príčinu toho, prečo vzniklo.
Aký je rozdiel medzi kurím okom a bradavicou:
◘ kurie oká vznikajú opotrebovaním kože – sú formou otlaku, a nie sú nákazlivé, bradavice majú vírusový pôvod
◘ kurie oká väčšinou bolia, no vyskytujú sa iba na nohách, kým bradavice sa môžu nachádzať všade na tele, a bolia zriedkavejšie
◘ kurie oká mávajú v strede čiernu bodku, bradavice ju nemajú, alebo majú viac, ako len jednu bodku
◘ kurie oko krvácať nezvykne, bradavica pri poškodení krváca
◘ pri ľahkom poškriabaní sa kurie oko začne droliť, zbelie a na dotyk zdrsnie, hoci pôvodne je hladké a bez nerovností
◘ kurie oko skôr vytŕča nad povrch pokožky, stred bradavice na chodidle je vpadnutý smerom dnu do chodidla
Ako liečiť a odstrániť kurie oko?
► začnite tým, že odstránite príčinu, prečo kurie oko vzniklo
► pomôcť Vám môže pedikér so skúsenosťami, alebo priamo lekár
► z domácich návodov pomôže napr. jablčný ocot, ›banánová šupka
► alebo môžete vyskúšať ›Krém na suché mozole a kurie oká Namazol
Molusky, či Bradavice?
Molusky sú kožné infekčné ochorenie detského veku, ktoré často privádza rodičov s deťmi do ambulancie kožného lekára.
Molusky vyzerajú ako malé červenkavé guľovité pľuzgieriky na koži veľkosti do niekoľkých milimetrov, na vrcholku každého pľuzgierika je drobná vkleslinka. Väčšinou sa ich vyskytuje väčší počet a môžu byť kdekoľvek na tele. Molusky nebolia, ale niekedy môžu svrbieť a dieťa si ich rozškrábe. Po rozškriabaní sa môžu ložiská infikovať baktériami.
Príčinou je infekcia vírusom, ktorý sa odborne označuje ako Molluscum contagiosum [moluskum kontagiózum]. Vírus sa prenáša dotykom a telesnými tekutinami vrátane slín. Okrem toho môže ľahko kontaminovať zdieľané predmety dennej potreby ako je oblečenie, uteráky a hračky ,a šíriť sa ich spoločným používaním.
U dospievajúcich a dospelých ľudí sa vírus môže prenášať sexuálnym stykom. Vyššie riziko nákazy a rozšírenia infekcie je u chorých s ›oslabenou imunitou.
Ako sa molusiek zbaviť?
► V ambulancii kožného lekára je možné ochorenie ľahko odstrániť pomocou rôznych ostrých nástrojov, prípadne je ich možné odstrániť laserom alebo zmrazením.
► K dispozícii sú aj rôzne prípravky, ktoré zoženiete v lekárni bez predpisu. Pôsobia o niečo pomalšie, ale na druhú stranu sú niekedy vhodnejšie - niektoré deti odstraňovanie molusiek u lekára príliš dobre neznášajú.
Mohlo by Vás zaujímať
• Najčastejšie typy bradavíc na pokožke a čo proti nim použiť?
• Všetky články súvisiace s problémom: Bradavice
Pokiaľ máte otázku, tak ju napíšte nižšie do komentárov. Rada odpoviem :)
Ak sa vám článok páčil, alebo vám dáva zmysel, dajte mu Páči sa mi. Ak môžu tieto informácie pomôcť niekomu z vášho okolia, zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.
Ak kliknete myšou na ľubovoľné farebné (červené) slovo pred ktorým je znak malej šípky (›), otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budem rada, keď mi o tom napíšete na mail: office@harmonynature.sk.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter, obsah pochádza z dostupnej literatúry a Internetu. Jej autorom nie je lekársky, alebo zdravotnícky školený odborník a nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade nesprávneho použitia liečivých rastlín, odvodených produktov, alebo pri aplikovaní jednotlivých liečebných metódach. Pri akútnych zdravotných problémoch vyhľadajte svojho lekára.
Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie, šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.
Nový komentár